Restrukturyzacja a stosunek pracy
Maj 6, 2020

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja jest procesem wdrażania wielu rozwiązań skrojonych na miarę danej firmy, aby uniknąć upadłości. Postępowanie to dąży do optymalizacji procesów firmowych, w celu zwiększenia wydajność firmy, umożliwienia jej dalszego działania na rynku oraz poradzenia sobie z zadłużeniami finansowymi. Dzięki temu procesowi możliwe jest również wstrzymanie działań egzekucyjnych dokonanych przez wierzycieli.

Z procesu restrukturyzacji skorzystać może, każdy przedsiębiorca.

Proces restrukturyzacji przeprowadza się w stosunku do dłużnika niewypłacalnego bądź zagrożonego niewypłacalnością. Dłużnik niewypłacalny rozumiany jest jako ten, który trwale zaprzestał spłaty swoich zobowiązań. Dłużnik zagrożony niewypłacalnością rozumiany jest jako ten, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że może stać się niewypłacalny.

Restrukturyzacje zgodnie z przepisami prawa można przeprowadzić w ramach 4 postępowań. Wybór postępowania zależny jest od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, proces dobierany jest tak aby był jak najbardziej korzystny i efektywny dla danej firmy. Sąd może odmówić otwarcia procesu restrukturyzacji jeżeli odbyłoby się ono z pokrzywdzeniem wierzycieli.

1. Postępowanie w przedmiocie zatwierdzenia układu.

Jest to jedyne postępowanie odbywające się poza sądem, składane jedynie na wniosek dłużnika. W pierwszej kolejności zawierana jest umowa z doradca restrukturyzacyjnym, czyli osoba wpisana na listę doradców restrukturyzacyjnych prowadzona przez ministerstwo sprawiedliwości. Doradca ten staje się nadzorcą układu. Następnie ustalany jest dzień układowy w którym dokonywany jest spis wierzycieli i ustalany układ. Układ ten musi zostać zaakceptowany przez wierzycieli, odbywa się to poprzez głosowanie, konieczna jest zgoda większości wierzycieli mających co najmniej 2/3 ogólnej sumy wierzytelności.

Po zatwierdzeniu układu przez wierzycieli, składany jest wniosek do sądu w celu jego akceptacji. Sąd może odmówić akceptacji jeżeli układ jest niezgodny z prawem lub wiadomym jest że nie zostanie on spełniony.

Po otrzymaniu akceptacji układu przez sąd wszystkie postępowania egzekucyjne zostają zawieszone.

W ramach tego postępowania dłużnik nadal ma prawo zarządzania swoją firma.

2. Przyśpieszone postępowanie układowe.

Postępowanie sądowe wszczynane jedynie na wniosek dłużnika. Z postępowania skorzystać można kiedy odsetek zobowiązań spornych to nie więcej niż 15% ogólnej sumy zobowiązań. W pierwszej kolejności składany jest wniosek do sądu wraz z propozycjami układowym.

Przy otworzeniu postępowania sąd wyznacza nadzorcę, który ma na celu sporządzenie listy wierzytelności (będzie ona zatwierdzana poprzez sędziego-komisarza) oraz planu restrukturyzacji. Zatwierdzenie odbywa się w trybie uproszczonym co nie daje wierzycielom możliwości zgłoszenia sprzeciwu.

Następnie sędzia-komisarz przedstawia układ wierzycielom i odbywa się głosowanie w celu akceptacji lub odrzucenia układu. Aby układ został przyjęty zagłosować „za” musi większość mająca conajmniej 2/3 ogólnej sumy wierzytelności.
W ramach tego postępowania dłużnik nadal ma prawo zarządzania własna firma za wyjątkiem czynności przekraczających zwykły zarząd, wtedy konieczna jest zgoda wyznaczonego nadzorcy.

3. Postępowanie układowe.

Postępowanie sądowe wszczynane jedynie na wniosek dłużnika. Z postępowania skorzystać można kiedy odsetek zobowiązań spornych to więcej niż 15% ogólnej sumy zobowiązań.

Przy otworzeniu postępowania sąd wyznacza nadzorcę który ma na celu sporządzenie listy wierzytelności oraz planu restrukturyzacji. Następnie wierzyciele maja możliwość zgłaszania sprzeciwu do listy wierzytelności. Z tego też powodu postępowanie trwa dłużej niż przyspieszone postępowanie układowe.

Następnie sędzia-komisarz przedstawia układ wierzycielom i odbywa się głosowanie w celu akceptacji lub odrzucenia układu. Aby układ został przyjęty zagłosować „za” musi większość mająca conajmniej 2/3 ogólnej sumy wierzytelności.

W ramach tego postępowania dłużnik nadal ma prawo zarządzania własna firma za wyjątkiem czynności przekraczających zwykły zarząd, wtedy konieczna jest zgoda wyznaczonego nadzorcy.

4. Postępowanie sanacyjne.

Postępowanie sądowe wszczynane na wniosek dłużnika lub wierzyciela, nie zależnie od wysokości zobowiązań spornych.

Przy otworzeniu postępowania jest wyznaczany przez sąd zarządca, który sporządza listę wierzytelności oraz plan restrukturyzacji. Następnie wierzyciele maja możliwość zgłaszania sprzeciwu do sporządzonej listy.

Układ przedstawiany jest wierzycielom, odbywa się głosowanie w celu akceptacji lub odrzucenia układu. Aby układ został przyjęty zagłosować „za” musi większość mająca conajmniej 2/3 ogólnej sumy wierzytelności. Poza układem z wierzycielam wdrażane są również działania sanacyjne.

W ramach tego postępowania dłużnik jest pozbawiony prawa zarządzania własną firma, a wszelkich czynności dokonuje zarządca.

Układ częściowy.

Daje możliwość zawarcia układów tylko z tymi wierzycielami, którzy maja zasadniczy wpływ na dalsze funkcjonowanie firmy. Wytypowanie takich wierzycieli musi nastąpić wedle obiektywnych, jawnych i ekonomicznie uzasadnionych zasad.

Ustawa wskazuje przykładowe wierzytelności do jakich można skierować układ częściowy.

  1. Długi o najwyższej wartości.
  2. Długi zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem skarbowym, zastawem rejestrowym, hipoteka morska na przedmiotach i prawach niezbędnych do prowadzenia firmy.
  3. Długi z umów mających zasadnicze znaczenie dla działania firmy, zwłaszcza dotyczące dostaw niezbędnych materiałów lub leasingu majątku niezbędnego dla firmy.
  4. Długi dla sfinansowania firmy, kredyty, pożyczki itp.

Układ częściowy można stosować jedynie w ramach postępowania w przedmiocie zatwierdzenia układu oraz przyspieszonego postępowania układowego.